عملیات حرارتی، فرایند گرم كردن و سرد كردن فلزی جامد برای رسیدن به خواص مطلوب و دلخواه میباشد. دلایلی كه باعث انجام عملیات حرارتی می شوند به شرح زیر است:
تنش زدایی، تنش های ناشی از عملیات و فرایندهای تولید
ریز كردن دانه بندی
افزایش مقاومت به سایش با ایجاد لایه سخت بر سطح و در عین حال افزایش مقاومت به ضربه با به وجودآوردن مركز نرم تر در داخل قطعه بهبود خواص فولاد به منظور اقتصادی كردن جایگزینی بعضی از انواع ارزان تر فولاد به جای انواع گران آنافزایش جذب انرژی ضربه فولاد بهبود خصوصیات برش در فولادهای ابزار بهبود خواص الكتریكی تغییر یا بهبود خواص مغناطیسی در این مقاله فرایندهای عملیات حرارتی به اختصار معرفی خواهند شد.
● فرایندهای عملیات حرارتی
۱) نرمالایزینگ
این عملیات برای همگن كردن و ریز كردن دانه ها انجام می شود. فولاد در عملیات نرمالایزینگ بعد از قرار گرفتن در دمای آستنیته شدن در هوای آرام یا با دمش اندك هوا خنك می شود. به خاطر خصوصیات ذاتی فرایند ریخته گری، عملیات نرماله برای بلوم های ریخته شده پیش از انجام هر فرایند دیگری انجام می شود.
همچنین به طور معمول برای قطعات ریخته شده و فورج شده پیش از عملیات آب دادن، عملیات نرماله انجام می شود.
۲) آنیلینگ
عنوان آنیلینگ به طور كلی به فرایندی اطلاق می شود كه در آن فلز تا دمای خاصی گرم می شود، سپس در آن دما برای مدتی نگهداری شده و با سرعت مشخص سرد می شود. این عملیات برای به دست آوردن فلزی نرم تر از حالت شروع عملیات یا ایجاد تغییرات دلخواه در ساختار فلز انجام می شود.
دلایل انجام آنیلینگ به شرح زیر است:
بهبود قابلیت ماشینكاری
امكان انجام راحت تر عملیات كار سرد
بهبود خواص مكانیكی یا الكتریكی افزایش پایداری ابعادی
۳) تنش زدایی
تنش پس ماند به دلایل مختلف در قطعات ایجاد می شود. نورد، ریخته گری، آهنگری، خمكاری، آب دادن، سنگ زدن و جوشكاری از جمله منابع ایجاد تنش پس ماند در قطعه می باشند. در این عملیات، قطعه تا ۵۹۵ حرارت داده می شود و سپس به آرامی تا دمای اتاق سرد می شود. قسمت های درون c دمای حدود قطعه نیز باید به دمای مذكور رسیده باشند. در هنگام سرد كردن به این نكته توجه كنید كه تمام نقاط قطعه به طور یكنواخت سرد شود خصوصاً در مورد قطعاتی كه پیچیدگی ابعادی دارند. در غیر این صورت مجدداً تنش پس ماند در قطعه ایجاد خواهد شد.
۴) سخت كاری سطحی
در این عملیات سطح سخت و با مقاومت بالای سایشی بر روی قطعه ایجاد می شود و در عین حال ساختار داخلی قطعه نرم باقی می ماند كه در برابر ضربه كاملاً مقاومت دارد. سطح سخت شده به عنوان پوسته شناخته می شود. معمولاً بعد از عملیات سخت كاری سطحی (Core) و داخل قطعه با عنوان مغز (Case) باید عملیات برگشت برای بهبود خواص پوسته انجام شود. یكی از روش های سخت كاری سطحی، كربوراسیون است. این روش به ۳ صورت كربوره گازی، كربوره مذاب و كربوره جامد انجام می شود. در NiazeMarkazi هر روش كربن از محیط اطراف قطعه كه گاز، مذاب یا جامدات است به داخل سطح فولاد كه در دمای حدود ۰۵۸ تا ۰۵۹ درجه سانتیگراد قرار دارد نفوذ كرده و بعد از انجام عملیات آب دادن با ایجاد فاز سخت مارتنزیت باعث افزایش سختی سطح قطعه می شود. فولاد مناسب برای انجام عملیات كربوره در حدود ۰ تا ۱ درصد خواهد / ۰ درصد كربن دارد و بعد از انجام عملیات كربوره، میزان كربن در سطح به مقدار ۸ /۲ رسید.
۵) آب دادن
اصطلاح آب دادن به فرایند ایجاد ساختار مارتنزیتی در فولاد اطلاق می شود. در این حالت فولاد بعد از قرار گرفتن در دمای آستنیته كه معمولاً در حدود ۵۱۸ تا ۰۷۸ درجه سانتیگراد می باشد به سرعت سرد می شود.
۶) محیط خنك كننده
انتخاب شرایط سرد شدن و محیط مناسب برای هر فولاد بستگی به میزان سختی پذیری آن دارد. ضخامت مقاطع و شكل و پیچیدگی قطعه و سرعت مناسب سرد شدن از عوامل مؤثر بر ایجاد ساختارهای متفاوت در حین عملیات آب دادن می باشند. محیط های خنك كننده غالباً گازی یا مایع می باشند. بعضی از انواع آن عبارتند از:
روغن
آب
پلیمرهای مذاب
آب به تنهایی یا همراه با نمك گازهای خنثی نظیر هلیم، آرگون و نیتروژن كه به عنوان محیط های خنك كننده گازی بعد از عملیات آستنیته كردن در خلاء، استفاده می شوند.
۷) بازگشت دادن
این عملیات بر روی فولادها یا قطعاتی كه تحت عملیات آب دادن یا نرمالایزینگ قرار گرفته اند به منظور افزایش چقرمگی ۸ و كاهش سختی انجام می شود. عملیات بازگشت برای اغلب فولادها با حرارت دادن آنها در محدوده دمایی ۵۰۲ تا ۵۹۵ درجه سانتیگراد و نگه داشتن در آن دما برای مدت یك ساعت یا بیشتر انجام می شود. دما یا زمان بیشتر باعث كاهش سختی و استحكام بیشتر فولاد خواهد شد. ساختار ایجاد شده بعد شناخته می Martensit emperd از عملیات بازگشت در فولاد به عنوان مارتنزیت برگردانیده شده یا شود.
در شكل یك، محدود دمایی انجام عملیات حرارتی با توجه به دیاگرام فازی آهن كربن نشان داده شده است.

s44

خط مش شرکت

هدف اصلی شرکت الکترو پرتو تنش، رضایت مشتریان و بهبود مستمر در راستای توسعه صنعتی کشور و نظام مدیریت آن بر اساس استانداردهای جهانی قرار داده شده است.هدف اصلی شرکت از اجرا تثبیت و تداوم این خط مشی عبارتند از:
* اعتماد سازی و جلب اطمینان مشتریان
* انجام به موقعه تعهدات (سر لوحه فعالیت شرکت)
* ارتقای سطح آگاهی دانش و مهارت فنی کارکنان
* تلاش در جهت شناسایی عوامل موثر بر کیفیت اجرای کار بهبود مستمر، نظام کیفیت
* افزایش ظرفیت بالقوه شرکت برای دستیابی به بهترین موقعیت صنعت
* همکاری با صنایع نفت، گاز و پتروشیمی و نیروگاهی به عنوان مجموعه توانمند صنعتی کشور

تماس با ما

09122011029 (زندیه)
09125363314 (رضایی)
09125188658 ( عبدالهی)

ایمیل: info@eptanesh.com

تنش زدایی

شرکت الکتــــــرو

                  پرتــــــــــو تـــــــــنش

اجرای عملیات حرارتی بر روی هر نوع سازه فلزی با هر اندازه، ابعاد با هر ضخامت و هر شکلی با ساخت کوره های موقت 

 

درباره ما

 شرکت الکترو پرتوتنش با سالها تجربه و بهره گیری از کادری مجرب و تجهیزات روز و برخورداری از کوره های تنشگیری قابل انتقال و ثابت برقی و گازوئیلی و گازی و بیش از چندین کانال دستگاه تمام اتوماتیک و دهها دستگاه تنشزدایی با اجرای عملیات حرارتی بر روی برجهای تفکیک پالایش مواد و بر روی لوله ها با قطرهای مختلف از... ادامه مطلب

تماس با ما

09122011029   (زندیه)
09125363314   (رضایی)
09125188658   ( عبدالهی)

ایمیل:eptanesh2@gmail.com