عملیات تنش زدایی – بازپخت – که به Stress Relieve معروف است، جهت جلوگیری از شکنندگی مولکول های آلیاژها، سختی آلیاژ را در قسمت جوشکاری شده به میزان مورد نیاز کاهش می دهد، تا کریستال های آلیاژ همه باهم متعادل و همگون شوند.

تنش زدایی
دلیل این ناهمگونی انجماد فوری مواد مذاب (قلم جوش) بین دو نقطه فلز و انقباض آن و در نتیجه ایجاد تنش در فلز اصلی می باشد. که این تنش گاه بعد از بارگذاری و ترکیب با تنش بار، از تنش مجاز تجاوز نموده که دراین صورت عملیات حرارتی از طرف مهندسین متالوژی توصیه شده و روش های اجرایی آن با توجه به ساختار آلیاژ مشخص می گردد.
بعد از عملیات تنش زدایی ، میزان سختی موجود در در محل جوش کاری شده را با ابزارهای مخصوص (دستگاه سختی سنج)، اندازه گیری نموده و اجازه به کارگیری دستگاه را صادر می کنند.
بهترین روش تنش زدایی – در صورت امکان در همه جا چه در کارخانه و چه در کارگاه، استفاده از کوره های مخصوص است. که بایستی حرارت را به طور یکنواخت به قطعه مورد نظر اعمال نمود که با به کارگیری بادزن های برقی، حرارت، به صورت یکنواخت در همه سطح قطعه توزیع خواهد شد. قطعه در هیچ شرایطی نبایستی در برابر شعله مستقیم قرار گیرد این حرارت به قطعه کار صدمه می زند. ثانیا زمان گرم کردن، نگهداری و سرد نمودن بایستی تحت کنترل بوده و تمام قسمت های کار به طور یکنواخت گرم و سرد شوند.
آلیاژهای مختلف را معمولا بین 580 تا 720 درجه سانتی گراد گرم نموده و بسته به ضخامت آلیاژ بین یک تا دو ساعت در درجه حرارت مورد نظر نگهداری می نمایند و پس ازآن، آرام آرام سرد می کنند.
برای قطعاتی که امکان استفاده از کوره برای آن ها وجود ندارد، مثل شبکه های لوله کشی، اتصالات داخل دیگ های بخار و کوره ها، روش ها ی دیگری (استفاده از المنت برقی) پیشنهاد می شود.
این عملیات همیشه بعد از جوشکاری لوله ها، وصله های تقویت کننده، اتصالات سه راهی عمودی و یا زاویه دار با به کار گیری وسایل مخصوص انجام می گیرد. هیچ نوع جوش، تعمیر و یا تغییری بعد از عملیات حرارتی نبایستی صورت پذیرد.

s44

خط مش شرکت

هدف اصلی شرکت الکترو پرتو تنش، رضایت مشتریان و بهبود مستمر در راستای توسعه صنعتی کشور و نظام مدیریت آن بر اساس استانداردهای جهانی قرار داده شده است.هدف اصلی شرکت از اجرا تثبیت و تداوم این خط مشی عبارتند از:
* اعتماد سازی و جلب اطمینان مشتریان
* انجام به موقعه تعهدات (سر لوحه فعالیت شرکت)
* ارتقای سطح آگاهی دانش و مهارت فنی کارکنان
* تلاش در جهت شناسایی عوامل موثر بر کیفیت اجرای کار بهبود مستمر، نظام کیفیت
* افزایش ظرفیت بالقوه شرکت برای دستیابی به بهترین موقعیت صنعت
* همکاری با صنایع نفت، گاز و پتروشیمی و نیروگاهی به عنوان مجموعه توانمند صنعتی کشور

تماس با ما

09122011029 (زندیه)
09125363314 (رضایی)
09125188658 ( عبدالهی)

ایمیل: info@eptanesh.com

تنش زدایی

شرکت الکتــــــرو

                  پرتــــــــــو تـــــــــنش

اجرای عملیات حرارتی بر روی هر نوع سازه فلزی با هر اندازه، ابعاد با هر ضخامت و هر شکلی با ساخت کوره های موقت 

 

درباره ما

 شرکت الکترو پرتوتنش با سالها تجربه و بهره گیری از کادری مجرب و تجهیزات روز و برخورداری از کوره های تنشگیری قابل انتقال و ثابت برقی و گازوئیلی و گازی و بیش از چندین کانال دستگاه تمام اتوماتیک و دهها دستگاه تنشزدایی با اجرای عملیات حرارتی بر روی برجهای تفکیک پالایش مواد و بر روی لوله ها با قطرهای مختلف از... ادامه مطلب

تماس با ما

09122011029   (زندیه)
09125363314   (رضایی)
09125188658   ( عبدالهی)

ایمیل:eptanesh2@gmail.com